کمبود وزن و لاغری
بر اساس دیدگاه مکتب طب ایرانی، هدف از مدیریت و درمان کمبود وزن و درمان لاغری مفرط، دستیابی به سلامتی است و زیبایی و تناسب اندام هدف اصلی درمان نیست. البته این مکتب طبی برای تناسب اندام یعنی لاغر کردن موضعی یا چاق کردن موضعی اندام ها نیز راهکارهایی دارد که مستقل از درمان چاقی یا لاغری عمومی بدن به آن می پردازد. نه تنها چاقی مرضی برای سلامتی افراد تهدید محسوب می‌شود اما باید بدانیم لاغری مفرط هم به اندازه چاقی نگران کننده است، کمبود وزن ممکن است به دلیل رژیم غذایی نادرست یا بیماری‌های خاصی باشد که می‌توانند برای سلامتی تهدید جدی باشد. لازم به ذکر است که کمبود وزن الزاما دلیل براختلال و بیماری نیست، بعضی افراد به صورت ژنتیکی لاغر اندام باشند یعنی از لحاظ مزاج مادرزادی یا جبلی از لحاظ وزن بدن دارای شرایطی باشند که باعث اختلال در عملکرد طبیعی بدن نشوند.

کمبود وزن چیست؟
از دیدگاه طب رایج شاخص توده بدن (BMI)، وزن مطلوب هر فرد را محاسبه می‌کند و در صورتیکه این شاخص از ۱۸/۵ کمتر باشد، آن فرد در گروه کمبود وزن قرار می‌گیرد، البته ایراداتی به این شاخص هم وارد است چرا که تنها دو فاکتور قد و وزن را در نظر می‌گیرد و حجم عصله را لحاظ نمی‌کند. از دیدگاه طب ایرانی کمبود وزن
با این‌حال می‌توانید به راحتی از این شاخص استفاده کنید و ببینید در چه گروهی قرار خواهید گرفت، در صورتیکه مشکوک به کمبود وزن هستید حتما به متخصص تغذیه یا پزشک مراجعه کنید و برای جبران وزن از دست رفته اقدام کنید.

در مکتب طب ایرانی دو نوع لاغری صحی و چاقی مرضی مطرح میشود. کمبود وزن الزاما دلیل براختلال و بیماری نیست، بعضی افراد به صورت ژنتیکی لاغر اندام باشند یعنی از لحاظ مزاج مادرزادی یا جبلی شرایطی داشته باشند که لاغر باشند و مشکل سلامتی نداشته باشند.

برخی از دلایل کمبود وزن از نگاه طب ایرانی

کم اشتهایی و غذا نخوردن اصولی (ریزه خواری، بد غذایی، نخوردن صبحانه)
مصرف مداوم غذاهایی که فاسد شده و یا باب میل نیست (فرد آن‌ها را دوست ندارد) که بدن آن‌ها را جذب نمی‌کند و باعث لاغری می‌گردد.
عارضه سوء مزاج اعضاء (سوء مزاج عبارتست از تغییر در مقدار حرارت و رطوبت یک عضو از میزان طبیعی آن) که باعث عدم جذب غذا در عضو می‌گردد.
انسداد در کبد و عروق ماساریقا (عروقی که غذا را از روده به کبد می رسانند) که باعث عدم جذب غذا توسط کبد می‌گردد.
ورم طحال که باعث می‌شود، کبد ضعیف شده و غذا را به اعضاء نرساند.
کرم ها و انگل‌های روده ای
ورزش زیاد از حد و نیز با سرعت زیاد
مشکلات گوارشی بخصوص هضم ناقص غذا در معده

طب کل‌نگر یک مفهوم در حرفه پزشکی است که در آن تمام جنبه‌های نیازهای مردم از جمله نیازهای روانی، جسمی و اجتماعی… باید در پیشگیری و درمان در نظر گرفته شود و به عنوان یک کل دیده شود. مکتب طب ایرانی، یک مکتب طبی کل نگر می باشد و بر پایه اخلاط بنا نهاده شده است و تعادل و تناسب اخلاط در بدن، جهت پیشگیری از بیماری ها و حفظ تندرستی، ضروری است. در طب ایرانی تاکید زیادی بر تعادل وزن بدن، جهت عملکرد صحیح ارگان های بدن شده است. اعضای گوارشی با عملکرد های مختلف جذبی، هضمی، نگهدارندگی و دفعی نقش بسیار مهمی در تولید اخلاط ايفا می کنند؛ معده و کبد، از ارگان های اصلی دخیل در این فرایند محسوب می شوند که ضعف و اختلال در عملکرد آن ها، از علل کمبود وزن و لاغری محسوب میشود. لازمه ی عملکرد صحیح ابن ارگان ها، مصرف مواد غذایی کافی و مناسب می باشد تا آن چه از بدن تحلیل می رود جایگزین شود؛ مصرف مواد غذایی ناسالم و بیش از نیاز بدن وعدم رعایت سبک زندگی سالم، از علل اساسی ایجاد و توسعه ی چاقی در افراد می باشد.

از آنجا که طب ایرانی ، طبی کل نگر می باشد، علاوه بر تاکید بر رعایت اصول ششگانه ی حفظ تندرستی، راهکارهای مفیدی جهت پیشگیری و درمان کمبود وزن و لاغری در زمینه ی غذاها و گیاهان دارویی با توجه به مزاج افراد، ارائه کرده است.