جلاب معرب گلاب است که در حقیقت شربتی است که جزء شیرین آن میتواند نبات یا شکر یا عسل باشد و گلاب و زعفران به آن اضافه میشوند و یا به تنهایی یا در ترکیبات دارویی از آن استفاده میشود.

تقویت کننده عمومی بدن، نشاط آور، ضد غم و ضد افسردگی است و به ویژه مقوی قلب و اعصاب و کبد میباشد.

طرز تهیه جلاب :

طرز تهیه جلاب عبارت است از شکر یا نبات سفید ۱ واحد (کیلو) همراه ۳ واحد (کیلو) گلاب که آنها را با آتش ملایم بجوشانید و کف روی آن را جمع کرده و بگذارید آن قدر بجوشد تا ۲ واحد (کیلو) شود، سپس یک گرم زعفران ساییده یا ساییده و رنگ داده در کمی گلاب را به شربت اضافه می کنیم.

طبیعت جلاب معتدل مایل به گرم است. خون جید (پاک و پاکیزه) از آن حاصل می شود که میتوان به مدت 14 روز یک قاشق غذاخوری بر حسب مزاج فرد به همراه آب، آب میوه، عرقیات مناسب سرد یا گرم و یا سایر دارو های تجویز شده مصرف نمود. در تمام مراحل عمر و در همه شهر ها و همه زمان ها می شود آن را مصرف کرد.

خواص :

جلاب یکی از مفرحات طب سنتی ایران است. مفرح داروی شادی آور و دلگشاست که تقویت قلب و اعضای رئیسه میکند و معنی تخصصی آن در طب ایرانی اینگونه است که مفرح عبارت از چیزی که مشتمل باشد بر تصفیه نفس که عبارت از روح حیوانی است و قوتها و فکر و تقویت آلات آنچه ادراک با نفس مجرد است هر چند آلات قوی باشد و از کدورات بعیده و حواس باطنی و ظاهری صحیح باشد ادراک بیشتر میگردد. (تحفه ٔ حکیم مؤمن ).
.
منع مصرف جلاب :
زنان باردار، بیماران دیابتی و افرادی که به اسهال مبتلا هستند از خوردن جلاب اجتناب کنند.