سبوس عبارت است از پوسته گندم، جو یا برنج که سرشار از ویتامینهای ب، ویتامین ایی، پانتوتنیک اسید، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، روی، مس، منگنز، و سلنیوم می‌باشد و به همین دلیل دارای ارزش غذایی بسیار بالایی است.

همین‌طور، مصرف نان، آرد، و برنج سبوس دار می‌تواند بسیاری از نیازهای تغذیه‌ای انسان را برطرف نماید. مثلا در مورد سبوس برنج میتوان ذکر کرد که خوشه برنج موقع برداشت در یک پوست قهوه ایی رنگ قرار دارد که بعد از برداشت توسط دستگاه های پوست کن از برنج جدا میشود که شلتوک برنج است. بعد از این مرحله یعنی بعد از شلتوک یک لایه درونی قرار دارد که سبوس برنج نامیده میشود و توسط دستگاهی به نام سفید کن از برنج جدا میشود و برنج سفید میشود.

سبوس برنج در اصل لايه دوم پوسته برنج خشک میباشد و به صورت دم کرده استفاده میشود، سبوس برنج را به شکل پودری نرم، میتوان به صورت دم کرده و صاف کرده یا در خورش، سوپ و آش، کتلت، کوکوها،‌ انواع خوراک ها… استفاده کرد.

فیبر موجود در سبوس موجب می‌شود هضم مواد نشاسته ای با سرعت کمتری انجام شود که در نتیجه قند به آهستگی و به میزان کمتری وارد خون شده و همچنین از بالا رفتن یک باره قندخون جلوگیری می کند. ضمنا فیبر موجود در سبوس برای درمان یبوست و تنظیم سیستم گوارش بسیار مفید است. سبوس با جذب آب و افزایش حجم، القای حس سیری میکند.

سبوس، موجب کاهش جذب کلسترول اضافی میگردد. سبوس جذب قند را نیز کم می‌کند و در مبتلایان دیابت مفید است. یک قاشق سبوس را با یک لیوان آب جوش دم کرده ( حرارت غیر مستقیم) سپس آب آن را صاف کرده، میل کنند. افرادی که دستگاه گوارش حساسی دارند و نمی‌توانند فیبر سبوس را تحمل کنند یا میزان مصرف را کاهش دهند و یا در موارد شدیدتر از مصرف آن اجتناب نمایند.