چاقی لاغری متخصص طب سنتی طب ایرانی مزاج تغذیه رژيم لاغری دکتر مجید سلطانپور

سلام بر مشتاقان تغذیه و سبک زندگی سالم

میزان نیاز به آب در فرد سالم

دکتر مجید سلطانپور غریبدوستی

پزشک، متخصص طب سنتی ایرانی

آب، به عنوان بیشترین بخش تشکیل دهنده بدن، نقش بسیار مهمی در سلامت هر فرد دارد. توصیه به مصرف آب به میزان یکسان برای هر فرد با هر سن و وزن و با حجم فعالیتی، در هر فصل سال با دمای هوا  و  سایر شرایط لزوما صحیح نیست. در صورتیکه بیماری کلیوی ندارید، با توجه به رنگ ادرار ناشتا، جرعه جرعه آب میل کنید. رنگ ادرار در فردی که به اندازه کافی و لازم آب نوشیده است، می‌تواند بی‌رنگ تا زرد ملایم باشد. اگر هم فرد در طول روز آب کمتری بنوشد، ادرار غلیظ‌تر و رنگ زرد آن تیره‌تر می‌شود، اما شفافیت خود را حفظ می‌کند. بهتر است هر فرد در مورد کمیت و کیفیت ادرار ناشتا به مواردی مثل حجم ادرار، شفافیت، رنگ، کف ادرار … توجه نماید و این موارد را با حالت معمول خود و حالت اعتدال مقایسه نماید. شفافیت ادرار یعنی اینکه نوشته‌های یک کاغذ را بتوان از پشت ظرف شیشه‌ای شفاف حاوی ادرار خواند.

رنگ ادرار در فردی که به اندازه کافی و لازم آب نوشیده است، می‌تواند بی‌رنگ تا زرد ملایم باشد. اگر هم فرد در طول روز آب کمتری بنوشد، ادرار غلیظ‌تر و رنگ زرد آن تیره‌تر می‌شود، اما شفافیت خود را حفظ می‌کند.

از بهترین آبهای نوشیدنی، آب جوشیده ولرم شده است که باید جرعه جرعه نوشیده شود. تغییر رنگ ادرار همیشه نشانه کم آبی یا بیماری نیست. رنگ ادرار می‌تواند به دنبال مصرف بعضی از مواد غذایی رنگدانه‌دار مثل چغندر یا رنگهای افزودنی به برخی نوشابه ها و تنقلات تغییر نماید که با قطع مصرف این موارد رنگ ادرار دوباره به حالت طبیعی باز میگردد. گروهی از دارو‌ها مثل فنازوپیریدین و برخی مولتی‌ویتامین‌ها نیز میتوانند رنگ ادرار را تغییر دهند. پس در گزارش رنگ ادرار ناشتا به این موارد هم توجه فرمایید.