شربت خاکشی و انواع آن

شربت خاکشی از دانه ای به نام غلط خاکشیر و نام درست خاکشی تهیه میشود که در لاتین با نام عمومی فلیکس وید Flixweed شناخته میشود. برای تهیه نوشیدنی خاکشی ساده یک تا دو قاشق غذاخوری خاکشی ( برحسب تجویزی که شده است)، بشویید و داخل لیوان بریزید، بعد لیوان را از آب جوشیده پر کنید و یک نلبکی را روی لیوان قرار دهید تا دم بکشد و صبر کنید تا وقتی دمای شربت معتدل و قابل نوشیدن شود سپس شربت را نوش جان فرمایید. این شربت علاوه بر خواص پاکسازی، خواص دارویی نیز دارد.

برای تهیه نوشیدنی خاکشی ساده یک تا دو قاشق غذاخوری خاکشی ( برحسب تجویزی که شده است)، بشویید و داخل لیوان بریزید، بعد لیوان را از آب جوشیده پر کنید و یک نلبکی را روی لیوان قرار دهید تا دم بکشد و صبر کنید تا وقتی دمای شربت معتدل و قابل نوشیدن شود سپس شربت را نوش جان فرمایید. این شربت علاوه بر خواص پاکسازی، خواص دارویی نیز دارد.
نحوه صحیح تهیه دستور شربت خاکشی و انجیر خشک ناشتا، یک تا دو قاشق غذاخوری خاکشی ( برحسب تجویزی که شده است)، بشویید و آماده کنید، بعد یک قاشق مرباخوری شکر سرخ و دو تا انجیر خشک هم داخلش بندازید و لیوان را از آب جوشیده پر کنید و یک نلبکی را روی لیوان قرار دهید تا دم بکشد و صبر کنید تا وقتی دمای شربت معتدل و قابل نوشیدن شد، اول انجیرها را میل کنید و سپس شربت را نوش جان فرمایید. این شربت علاوه بر خواص پاکسازی، برای تقویت بدن هم مفید است.

در برخی از شرایط غنچه یا گلبرگ گلسرخ برای دم کشیدن یا گلاب، اضافه میشود.
.
✳ برخلاف تصور اغلب مردم، خاکشی طبعی گرم ( درجه یک از چهار) دارد.
⛔مبتلایان به دیابت، از شکر سرخ استفاده نکنند.