سلام بر آویشن، دوست شیرازی من!

.

آویشن؛ پاک کننده و تقویت کننده ریه و معده و کبد و روده ها، مفید برای سردمزاجها است. آویشن یکی از گران بهاترین گیاهان دارویی روی زمین است، زیرا مواد گوناگون و فوق العاده مؤثری در آن وجود دارد که بدون اغراق به اندازه مجموعه داروهای یک داروخانه در وجود آدمی تأثیر و در درمان بیماری های مختلف اعجاز می کند.

مرحوم دکتر سید جلال مصطفوی کاشانی

.

خواص دارویی آویشن

آویشن مقوی معده و اعصاب است و به علت عطر و طعم مطبوعی که دارد، یک داروی اشتهاآور و هاضم غذا است.

آویشن یک داروی ضد تشنج (آنتی اسپاسمودیک) است و تعداد زیادی از بیماری های مختلف که ظاهرا هیچ گونه شباهتی با یکدیگر ندارند و همه آن ها به علت تشنج رگها و ماهیچه های صاف و مجاری داخلی بدن بروز می کنند را معالجه می کند. از اینجا، اهمیت آویشن در طب امروز معلوم می شود.

آویشن گازهای روده ها را جذب کرده و از بین برده و در درمان نفخ معده و روده ها مؤثر است.

آویشن گردش خون را تحریک و جریان آن را منظم می کند.

طبع آویشن گرم و خشک است. امروزه آویشن به شکل های آویشن تازه و آویشن خشک، چای و دمنوش آویشن، روغن آویشن و عرق آویشن استفاده می شود.

آویشن حاوی مقادیر بالای تیمول که خواص ضد عفونی کننده دارد و نیز کارواکرول که خواص ضد باکتریایی دارد، میباشد.

آویشن شیرازی به انگلیسی Zataria نامیده میشود و در جنوب ایران می روید و خواص دارویی و خوراکی دارد.

– از مهمترین خواص آویشن خاصیت ضد عفونی کنندگی (آنتی سپتیک)، ضد باکتریایی و ضد قارچی این گیاه است که در روغن های فرار (اسانس) این گیاه موجود است تا جاییکه گفته میشود کمتر باکتری توان مقاومت در برابر آن را دارد.

.

⛔احتیاط – دمنوش غلیظ آویشن ممکن است محرک انقباض رحم باشد لذا بهتر است در اقدام به بارداری یا دوران بارداری از مصرف آن اجتناب شود.