?خاگینه یا خایگینه

?در لغت به معنی خوراکی است که از هم زدن زرده و سفیده تخم مرغ و سرخ کردن آن در روغن به دست می آید.

?محلی‌های تبریز آن را قیقناخ می‌نامند. این غذا بسیار مقوی و خوشمزه است و در حد ده تا پانزده دقیقه و زود آماده میشود. این غذا قابلیت نگهداری طولانی در یخچال یا فریزر ندارد و بهتر است تازه مصرف شود.

? برای افرادی که قبل از ماه مبارک رمضان حجم غذایشان زیاد بوده و هاضمه قوی دارند و در طول روزه داری یعنی زمان سحر تا افطار دچار احساس گرسنگی زیاد میشوند، باعث کمتر احساس شدن گرسنگی میشود.

⛔خاگینه غذای غلیظی است و برای افرادی که هاضمه ضعیفی دارند و در کسانی که مشکلات کبدی مثل کبد چرب دارند، توصیه نمیشود.

?مواد لازم برای چهارنفر:

✳آرد سبوسدار ۳۵ گرم (۱/۴ پیمانه)

✳ماست شیرین یک سوم یا نصف لیوان

✳تخم مرغ ۳ عدد

✳زعفران دم کرده ۱ قاشق سوپخوری

✳روغن کنجد یا مایع ۱۱۰ گرم (۱/۲ پیمانه)

مراحل تهیه خاگینه ساده

.

⭐آرد سبوسدار را با ماست شیرین مخلوط کرده و با مفتول هم بزنید تا صاف و یکدست شود. تخم مرغ ها را اضافه کنید و دوباره هم بزنید (در صورتی که گلوله های آرد داخل مواد به آسانی باز نشد، مایع را از صافی رد کنید.) زعفران دم کرده را به مواد اضافه کنید. داخل تابه ای به قطر ۳۰ سانتی متر، روغن بریزید وروی حرارت قرار دهید تا گرم شود. مواد را داخل تابه ریخته، به مدت ۱ دقیقه در تابه را روی آن قرار دهید و دوطرف آن را سرخ کنید.

.

⭐برخی افراد دوست دارند خاگینه را شیرین میل کنند، میتوانند روی آن شیره انگور یا شهد شکر و گلاب ریخته میل کنند. خاگینه نهایتا به مدت ۱۲ ساعت در ظرف در بسته و در یخچال ، قابل نگهداری است. می توانید به جای ماست شیرین از شیر به همان اندازه استفاده کرده، خاگینه ساده با شیر تهیه کنید.

.