راهکارهای دستیابی به وزن سلامتی

هر کس از مزاج جبلی یا مادرزادی خودش فاصله بگیرد، درمانش سخت تر خواهد شد. در مکتب طب ایرانی، مثلا فردی که دارای مزاج سردی بوده و به مرور زمان در اثر عوامل نامناسب مزاج مادرزادی اش تغییر کرده و دچار بیماریهایی با مزاج گرم شده است درمانش به مراتب سخت تر و زمانبرتر از کسی است که دارای مزاج مادرزادی سرد بوده و حالا از کمی سردی بیشتر شکایت دارد. اینجا اگر فرد دارای مزاج مادرزادی سرد، کمی سردتر شود زیاد تغییر نکرده، اما اگر دچار بیماریهایی با مزاج گرم شود، از مزاج پایه اش فاصله بیشتری گرفته است و همینطور در مورد اضافه وزن، اگر فرد دارای مزاج عمومی مادرزادی خشکی باشد یعنی گرم و خشک یا سرد و خشک باشد انتظار داریم این افراد به خاطر خشکی مزاج لاغر باشند، اما اگر این افراد علیرغم لاغری و ترکه ای بودن در طفولیت، در بزرگسالی خیلی چاق باشند یعنی گرفتار رطوبت زیاد شده باشند، چون از مزاج مادرزادی خود فاصله زیادی گرفته اند، درمانشان نیاز به زمان و همکاری بیشتری دارد. کسانی که برای مقاومت و سختی در کاهش وزن به اطبا مراجعه می کنند، میتوانند کسانی باشند که از مزاج مادر زادی و جبلی خود فاصله گرفتند. ممکن است این افراد دچار ضعف قوا نیز باشند.
در مکتب طب ایرانی ، فرد باید دارای قوت باشد تا دارو و غذا در بدن او اثر بگذارند. وقتی بدن دچار ضعف قوا و یا کمبود انرژی شود انتقال دارو از دستگاه گوارش به اندام هدف انتهایی مثل مغز، قلب یا کبد اتفاق نمی افتد.
این مسئله درباره افرادی که لاغر هستند و به خوبی وزن نمی گیرند نیز وجود دارد. وقتی غذای خورده شده از دستگاه گوارش به خوبی جذب بدن نشود، به کبد و از انجا به اعضا و اندامهای دورتر مانند عضلات و استخوانها نرسد، چطور انتظار داریم تا بدن وزن بگیرد؟!

گاهی ضعف قوا ناشی از کمبود دریافت یا افزایش از دست دادن مواد ضروری مورد نیاز بدن است. در طب ایرانی افرادی که دارای خشکی نسبی پوست و مو، ریزش مو، علاقه به شیرینیجات و نوشیدنی های یخ دار خنک، درجاتی از ضعف حافظه، سیاهی رفتن چشم در حرکات سریع، ضعف بیشتر در هنگام خونریزی عادت ماهیانه، احساس خستگی زودرس و احساس کمبود انرژی در انجام کارهای روزمره و… هستند، علاوه بر اینکه علایم فقرالدم یا کم خونی طب ایرانی را دارند، امکان لاغری و رسیدن به وزن صحی یادهمان وزن سلامتی را ندارند و یا به سختی وزن کم میکنند و همچنین باور غلطی که در بین این افراد جا افتاده است که مکملهای ریز مغذیها نظیر ویتامین یا مولتی ویتامین ها نیز چاق کننده اند و نباید مصرف شوند، در صورتی که این افراد اگر ریزمغذی های لازم برای بدنشان تامین نشود، کاهش وزن سالم و موثری برایشان اتفاق نخواهد افتاد.
همچنین درباره مصرف سالادها مثلا کاهو در بدن خون کمی تولید میکند و اصطلاحا قلیل الغذا است و اینکه به علت کم کالری بودن یا اینکه غذاییت کمی دارد اما شکم پرکن است و برای کاهش وزن به همه پیشنهاد دهیم که کاهو یا خیار و گوجه مصرف کنند، برای همه صحیح نیست. چون کاهو بیشتر از خصوصیات غذایی، آثار دوایی دارد و کیفیت سردی و تری را در بدن زیاد میکند و مصرف مکرر آن با میزان زیاد باعث غلبه سردی و تری شده و به دنبال آن علایم ضعف را مشاهده میکنیم و به سردی بیشتر مزاج فرد منجر خواهد شد. از روش های متفاوتی میتوان برای تقویت قوا افرادی که پایه مزاجی گرم یا سردی دارند، میتوان استفاده کرد.